KARS'IN YOLLARI
KARS'IN YOLLARI
13 Ekim 2017, Cuma
14:25:18
Gündem
yorum
555 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Settar Kaya'nın yazısı...

Yasalarımıza göre, belediye sınırları içerisindeki yol ve kaldırımların yapımı ve onarımı belediyelerin görevidir. 
Kars'ta Faik Bey Caddesi Karayolları tarafından yapılmaktadır. Şehir içindeki ana yollardan bazılarını da yine Karayolları yapacakmış. Memnuniyet duyarız.
Ancak, bu olayı birkaç yönden irdelemek gerekir.
Belediyelere görevleriyle orantılı gelir sağlanması anayasa hükmüdür.
Bu hüküm yerine getiriliyor mu? Tartışılır.
Kentlerimizin nüfusu hızla artmaktadır. Bununla birlikte Kentte yaşayanların talebi de çeşitlenmektedir.
Artık hemşeriler, belediyelerden sadece yol, kaldırım, su gibi altyapı hizmetleri değil, sağlık, spor, eğitim, turizm, sosyal ve kültürel hizmetler, ticaretin geliştirilmesi gibi farklı taleplerde de bulunmaktadırlar.
Vatandaşların beklentisi artmakta, belediyelere yasalarla verilen gelir aynı kalmaktadır. Özellikle gelirleri az olan belediyeler ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Hele bir de geçmiş dönemden devralınan hizmet ve borç birikmesi varsa, işleri daha da zorlaşmaktadır.
Şüphesiz, aynı gelirle çok daha başarılı hizmetler yapan belediye başkanları da yok değil. Bu tamamen başkanın becerisi ve vizyonuyla ilgili bir olaydır.
Her ilin bir bakanı veya ilimizin her zaman bakanı olmayacağına göre; Belediyelerin kendisinden beklenen hizmeti, kendi kaynaklarıyla yerine getirmelerinin şartları hazırlanmalıdır. Anayasa hükmüne işlerlik kazandırılmalıdır. Gelir kaynakları,çağımız kentlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.
İkinci bir konu; Yerel yönetimlerin kaynaklarının yetmediği, temel ihtiyaçların aksadığı durumlarda, merkezi yönetimlerin sağlayacağı katkılar, usul ve esaslara bağlanmalıdır. İlimizin bakanı var sorunlarımız çözülüyor. Peki, bakanı olmayan illerin suçu nedir?
Erzurum ilimizin neredeyse son 15 yıldır kesintisiz bakanı olmasının ne anlama geldiğini, bizim de bir bakanımız olduğunda fark ettik. 
Sözün özü; Belediyelerin gelirleri arttırılmalı. Belediye başkanları bütçesini iyi yönetmeli, kentin öncelikli ihtiyaçları ile bütçe imkânları arasındaki dengeyi doğru sağlamalı. “Böylece, sizin görevinizi, biz yaptık” propagandasına muhatap olmaz. Partisinin mensuplarını töhmetten, gelecek seçimleri de riske sokmaktan kaçınmış olur. 
 
Etkiletler : ,