DAGC - Kamuoyuna Duyuru
DAGC - Kamuoyuna Duyuru
26 Kasım 2014, Carşamba
21:27:08
Medya
yorum
1546 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Erzurum kamuoyunu bir süreden beri meşgul eden ve yargıya intikal etmiş bulunan gazeteci-işadamı ilişkileri üzerine Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti olarak açıklama yapılma gereği duyulmuştur.

Erzurum’da bazı gazetecilerin bir takım işadamları ile girdikleri ve polis tarafından da izlenen ilişkilerin yargıya intikal etmesi ve yargıya olan inancımız sebebiyle suskun kalışımız farklı yorumlanmaktadır. Kamuoyunu bilgilendirme amacıyla DAGC Yönetim Kurulu olarak açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.
1-      Erzurum, 1800’lü yıllara uzanan köklü basın geleneğine sahip kadim bir şehirdir. Bu özelliğiyle de saygın basın kuruluşlarına ve gazetecilere sahip bir kenttir.
2-      Bu kentte görev yapan Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, yalnızca şehir merkezindeki gazetecileri değil, Erzurum çevresindeki illerde görev yapan yaygın ve yerel medyada çalışan gazetecileri de çatısı altında toplamıştır.
3-      Öte yandan DAGC, Merkezi Erzurum’da bulunan ve Doğu Anadolu’daki 12 ilin Gazeteciler Cemiyetlerinin üye olduğu Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu’nun Genel Başkanlığını,  Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun da Genel Başkan Vekilliğini temsil etmektedir.
4-      Bu itibarla bölgemizde görev yapan bütün gazetecilerin sorunlarına duyarlıdır, mesleki saygınlıklarının korunması yönünde de hassastır.
5-      Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, gazetecilik görevini ifa ettiğinde kendisine ve mesleğine yapılacak herhangi saldırı ya da engellemenin hep karşısında olmuş, olmaya da devam edecektir.
6-      DAGC, hiçbir zaman kirli ilişkileri tasvip etmemiş, şiddetle karşısında olmuştur. Türk Yargısına daima saygılı olan cemiyetimiz, yargıya intikal etmiş davaların da sonucunu beklemiştir.
7-      Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ve üyeleri bilir ki, gazetecinin derin ve illegal ilişkileri olamaz. Böylesi ilişkiler içerisinde olan kişileri camiamız içerisinde barındırmama kararlılığı içerisindeyiz. Kamuoyunun gözü, kulağı, sesi olan saygın meslektaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz.
8-      Üyelerimize ve kamuoyuna duyurulur ki, basın yoluyla cemiyet üyelerine ve cemiyetin tüzel kişiliğine saldırıda bulunanlar, hakaret edenler ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmişlerdir ve gereği yapılacaktır.
9-      Her kim ki işadamları ile gayri kanuni akçeli ilişkiler içerisine girmişse yargıya hesap vermeli suçsuzsa aklanmalıdır. Yine işadamları ve yerel yöneticilerle legal olmayan alış-veriş içinde olduğu iddia edilenler yargıya resmen müracaat etmelidir.
10-   DAGC Yönetim Kurulu olarak inanıyoruz ki, Erzurum Basını onurlu, şerefli gazetecilerden oluşmaktadır. Bu anlamda DAGC, mağdur olan gazetecinin yanındadır… Yeter ki Türk bağımsız yargısı tarafından aklansın.
11-   Bu şehrin kahır ekseriyeti dik duran, mesleğini onurlu biçimde yapan gazetecileri töhmet altında bırakılmamalıdır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
DAGC YÖNETİM KURULU

Etkiletler : ,