YEREL BASININ SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
YEREL BASININ SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
11 Kasım 2014, Salı
21:18:48
Medya
yorum
1787 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Arslan ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Mardin’de yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği ile Mardin Gazeteciler Cemiyeti’nin öncülüğünde düzenlenen toplantıda Mardin ve ilçelerinde yayın yapan yerel gazetelerin temsilcileri hazır bulundu. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Mardin’e daha önce de geldiğini, ancak bu kez gazetecilerle bir arada bulunmak için geldiğini belirtti. Kolaylı, "Yaklaşık 4 aydır Kars’tan Edirne’ye, Antalya’dan Sinop’a kadar Türkiye’nin her bir karışını dolaştık. Her kentin farklı sorunları vardır. Bu sorunlara çözüm üretebilmenin gayreti içindeyiz" dedi.
"İLAN VERMEYENLER KAMUNUN HAKKINI ZAYİ EDİYOR"
Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Arslan ise, özellikle resmi ilanları küçülten yerel yöneticilere seslenerek, "İlan vermeyerek kamunun hakkının zayi olmasına sebep oluyorsunuz. Bu davranışınızdan geri adım atmanızı, hukuka uygun davranmanızı biz sizden bekliyoruz" diye konuştu.
Toplantıda söz alan Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Başkan Yardımcısı ve Mardin LİFE Gazetesi Yazı İşleri Müdürü A. Kadir Üründü de, Mardin’in büyükşehir olmasının yerel basını küçülttüğünü vurguladı. Üründü, "Mardin’de yerel basın daha önce de sıkıntılıydı, ancak Büyükşehir olmasıyla beraber bu sıkıntılar büyüdü. Şuan yerel gazeteler zarar ediyor, zarar ediyoruz" şeklinde konuştu.
"İLANLARIN KESİLECEĞİNE İNANIYORUM"
Basın İlan Kurumu’nun yerel gazeteleri birleşmeye zorladıktan sonra ilanları keseceğine inandığını kaydeden Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik de, "Örneğin Mardin’de birleşme olduğu vakit 6 gazeteden 2’ye ineceğiz ve 2 yıl sonra da ‘Kusura bakmayın ayaklarınızın üzerinde durun’ diyeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Yerel gazete temsilcilerinin sorunlarını dile getirmesi ile toplantı sona erdi.
 

Etkiletler : ,